Influencer: Kto to? Korzyści influencer marketingu

Zarabianie na swojej kreatywności w sieci poprzez influencer marketing stwarza szansę na zdobycie niezależności finansowej. Jak więc przejść od pełnoetatowej pracy do prowadzenia konta na Instagramie lub YouTube? Oto kilka wskazówek!

Czym jest influencer marketing w social media?

Kilkanaście lat temu pojęcie „influencer” było mało znane. Dziś coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że można osiągać dochody poprzez obecność w sieci. Mimo to nie wszyscy rozumieją, jak to jest możliwe. To osoba, która zyskuje popularność w mediach społecznościowych, ma dużą liczbę obserwujących oraz angażuje swoją społeczność. Można ich porównać do gwiazd, lecz są bardziej dostępni dla swoich fanów. Tworzą treści dla grupy docelowej i aktywnie uczestniczą w dyskusjach na swoich profilach.

Influencer marketing na platformach social media

Praca influencerów jest różnorodna i zależy od wielu czynników, takich jak platforma, na której działają, działania marketingowe w danej kampanii reklamowej, ilość współprac czy formy współpracy. Ich głównym zadaniem jest tworzenie wartościowych treści dla odbiorców. Influencer ma fanów. Wartościowe kampanie influencer marketingu mogą przybierać różne formy w social media, w zależności od profilu twórcy, które docierają do danej docelowej grupy. Kategorie influencerów:

 • Treści rozrywkowe (np. na Instagramie pod hasłem „Make Life Harder”)
 • Edukacyjne (jak kanał Jacek Bilczyński na YouTube)
 • Beauty (jak profil Maxineczka na YouTube)
 • Lifestylowe (jak profil JBanaszewska na Instagramie)

Droga do sukcesu wymaga nie tylko kreatywności, ale także strategii marketingowej, systematycznej pracy i zrozumienia potrzeb swojej audiencji. Kiedy uda Ci się to osiągnąć, możesz przemyśleć porzucenie pełnoetatowej pracy na rzecz rozwoju swojej marki osobistej w świecie internetowych mediów społecznościowych.

Brand promotion — czy firmy korzystają z rynku influencer marketingu?

W badaniu przeprowadzonym przez platformę ReachABlogger.pl w lutym 2021 roku reklamodawcy zostali zapytani o swoje doświadczenia pracy z twórcami treści i oceny zasięgu influencera. Wyniki tej analizy były niezwykle interesujące, szczególnie dla osób zainteresowanych tworzeniem treści.

Oto najważniejsze wnioski influencer collaboration:

Źródło: reachabloger.pl

Zaskakująco, aż 69,9% marketerów samodzielnie wyszukuje twórców internetowych do współpracy, korzystając z Google’a lub mediów społecznościowych. To oznacza, że świadomość istnienia influencerów oraz zasięgi influencer marketingu są imponujące. Jeśli chodzi o liczbę współprac:

 • 36,5% uczestników badania współpracowało z 1-2 influencerami w ostatnich 6 miesiącach
 • 27% nie nawiązało współpracy z twórcami treści w ogóle
 • 16,2% współpracowało z 3-5 influencerami
 • 9,5% współpracowało z imponującą liczbą od 21 do 50 influencerów

To pokazuje, że jedna firma może podjąć współpracę z wieloma twórcami, co zachęca do samodzielnego kontaktowania się z markami w celu promocji produktów.

Najczęściej wybierane przez reklamodawców platformy społecznościowe to Instagram – 70,8%, Facebook – 46,2%, blogi webowe – 33,8%, YouTube – 15,4%, TikTok – 6,2%. To ważne z perspektywy osób, które dopiero chcą zacząć swoją przygodę z twórczością online.

Źródło: reachabloger.pl

Rok 2021 był specyficzny, jeśli chodzi o biznes, ze względu na pandemię. Wiele osób musiało zamknąć swoje przedsiębiorstwa. Inne znacząco zmieniły swoje profile działalności, a jeszcze inne odnotowały ogromny wzrost zainteresowania produktami czy usługami.

Jeśli chodzi o wydatki na marketing internetowy na platformach społecznościowych w 2020, względem 2019, to 38,4% reklamodawców nie zmieniło ich wysokości. 13,7% zwiększyło je o 30%, 8,2% zwiększyło je 50%, również 8,2% ankietowanych zwiększyło je z kolei o 10%. Co ciekawe tylko 8,2% reklamodawców zmniejszyło je aż o 90%.

Szacuje się, że rynek influencer marketingu wzrośnie o kolejne 19% do 16,4 miliarda dolarów w 2022 roku.

Gdzie szukać influencerów?

 • w raportach i rankingach, gdzie znajdziesz wyniki influencerów
 • przy pomocy narzędzi do wyszukiwania i analizy twórców, których chcesz przedstawić swojej grupie docelowej (Influtool, Socialblade, IQhashtags)
 • na platformach współpracy tj.: Reachablogger, Whitepress, Snapstars, Hash.fm, LifeTube, które dzielą się daną grupą influencerów
 • agencja marketingowa
 • poprzez narzędzia do monitorowania SM (Unamo Social Media, Brand24, SentiOne)

Jak wygląda zarobek twórców internetowych na platformach social media?

Dany influencer ma różnorodne źródła dochodu, co daje im pewność finansową w długim okresie. Jak więc generować swoje zarobki dzięki promocji produktów?

Czy praca twórcy internetowego jest wymagająca?

Wiele osób dziwi się, że reklamy influencerów pozwalają im legalnie i uczciwie zarobić duże pieniądze. Często podawane są argumenty, że przecież zrobienie kilku zdjęć czy nagrywanie się do telefonu to zajęcie na kilka minut, które powinno być przyjemnością, hobby, ale na pewno nie praca na pełen etat, która przynosi kilkadziesiąt tysięcy złotych miesięcznie. Musisz jednak wiedzieć, że działania z zakresu influencer marketingu od strony twórcy nie są tak prostą pracą, jak może się wydawać.

Kliknij tutaj i zarejestruj się!
WYPRÓBUJ ZA DARMO!

Osoby, które wybrały sobie taki sposób zarabiania, spędzają wiele godzin na pracy kreatywnej, wymyślając i tworząc content dla swoich widzów, co stanowi najprzyjemniejszą część ich obowiązków. Później przychodzą godziny przed telefonem czy komputerem, kiedy to muszą ten wymyślony pomysł wcielić w życie.

Korzyści influencer marketingu:

 1. Treści sponsorowane, czyli sponsored posts – główny sposób zarabiania

Współpraca z różnymi markami stanowi podstawę influencer marketingu. Twórcy nagrywają wideo na swoje kanały, tworzą posty na Instagramie czy publikują TikToki w zamian za ustalone wynagrodzenie. To tak zwane content creation. Współpraca ta opiera się na wcześniejszych ustaleniach dotyczących formy przekazu, autentyczności oraz zgodności z tematem tworzonego przez twórcę contentu, który przedstawia swojej grupie docelowej.

 1. Wartość współpracy – ile marki płacą za content creation?

Wysokość zarobków twórcy zależy od wielu czynników, takich jak wielkość ich społeczności, poziom zaangażowania (np. liczba wyświetleń, komentarzy, lajków) oraz format treści. Stawki za współpracę mogą wynosić od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych za pojedynczy film na YouTube lub post na Instagramie.

 1. Unikanie współpracy barterowej

Choć kiedyś często spotykana, praktyka współpracy barterowej, gdzie wysyłało się influencerowi towar (bezpośrednia wymiana produktów/usług za promocję) stopniowo odchodzi w zapomnienie. Dlaczego? Ponieważ reklamy influencerów wymagają wysiłku i czasu, więc ich praca nad brand promotion do danej grupy odbiorców powinna być odpowiednio wynagradzana tak jak inne zawody.

4. Zarabianie na afiliacji

Twórcy mogą także zarabiać poprzez afiliację, polecając produkty z programów partnerskich w swoich postach czy filmach i umieszczając linki afiliacyjne w opisach. Za każdą dokonaną transakcję, do której doszło za pośrednictwem ich linku, otrzymują prowizję. To doskonała forma marketingu dla osób, które chcą zarabiać na sprzedaży produktów bez konieczności ich własnego tworzenia.

Ile twórcy zarabiają na afiliacji?

Zarobki na afiliacji w kampanii influencera mogą wynosić od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od tego, do ilu osób trafią Twoje polecenia i ile z nich zdecyduje się kupić. W afiliacji jesteś wynagradzany za efekt, czyli za wygenerowaną z Twojego linku pełną sprzedaż. Nie ma więc szansy, abyś nie otrzymał swoich pieniędzy, jeśli doprowadzisz do skutecznego polecenia.

Dlaczego twórcy przystępują do programów partnerskich?

Programy afiliacyjne są atrakcyjne z kilku powodów. Są to:

 • dowolność sposobu polecania produktów,
 • możliwość otwartego zachęcania do kupna wybranych produktów,
 • możliwość polecania produktów w subtelny sposób,
 • brak deadlinów,
 • brak wyznaczonej ilości publikacji z zawartością linków afiliacyjnych,
 • płatność za efekt,
 • różne możliwości umieszczania linków (link tradycyjny, banner, widget).

Czujesz, że bycie influencerem może okazać się idealną drogą zawodową dla Ciebie, ale nie wiesz, od czego zacząć? Oto 5 kroków, które pozwolą Ci wystartować!

 • Zastanów się, jaki content możesz zaoferować odbiorcom
 • Wybierz platformy, na których chcesz działać
 • Wymyśl chwytliwą nazwę
 • Załóż i przygotuj konta
 • Działaj!

Wiemy, że pierwsze dodane zdjęcie, nagrany film czy wrzucona relacja, to duży stres. Rzeczywiście pokazywanie się publicznie w Internecie może wydawać się nieco przerażające, ponieważ wystawiasz się na ocenę innych ludzi. Jednak warto się przełamać i spróbować. Świat influencer marketingu stoi otworem! Gwarantujemy, że jeśli jest to coś dla Ciebie, z każdym kolejnym krokiem będzie Ci łatwiej. W końcu nabierzesz wprawy jak topowi twórcy. Poznaj platformę influencer marketingową webeAds i przekonaj się, że na pasji i obecności w Internecie naprawdę można zarobić duże pieniądze!

https://webeads.webepartners.pl/customer/register

Przeczytaj także:

Storytelling: Co to? Definicja i przykłady w marketingu

5 najważniejszych typów wirtualnych wydawców – z kim warto współpracować?