Sieć afiliacyjna – jak zostać reklamodawcą w afiliacji?

W cyfrowej sieci globalnej, marketing afiliacyjny wyłania się jako potężne narzędzie umożliwiające firmom dotarcie do szerszego grona potencjalnych klientów za pośrednictwem partnerstw z afiliantami. Ta forma marketingu opiera się na zasadzie wynagradzania afiliantów (wydawców) za generowanie sprzedaży lub prowadzenia do usługi, ale również jest wysoce mierzalną metodą promocji. Reklamodawcy, poszukujący nowych ścieżek wzrostu i ekspansji rynkowej, coraz częściej zwracają się ku sieciom afiliacyjnym jako strategii zwiększania widoczności swoich produktów i usług. Ale jak dokładnie można zostać reklamodawcą w afiliacji i skutecznie wykorzystać ten model do skalowania swojego biznesu?

Definicja sieci afiliacyjnej

Sieć afiliacyjna działa jako pośrednik między reklamodawcami (czyli firmami, które chcą promować swoje produkty lub usługi) a wydawcami (twórcy treści lub firmy, które promują produkty/usługi w zamian za prowizję z wynikających z tego sprzedaży). To cyfrowa platforma do zarządzania programami afiliacyjnymi, oferująca narzędzia do śledzenia wyników, raportowania i wypłat prowizji.

Sieć afiliacyjna – samouczek. Podstawowe pojęcia:

 • Wydawca. Osoba lub firma w bazie wydawców, która ma za zadanie promować produkty/usługi w zamian za prowizję.
 • Reklamodawca. Firma, która chce promować swoje produkty/usługi za pomocą wydawców i czerpać korzyści z sprzedaży.
 • Prowizja. Wynagrodzenie dla wydawcy od reklamodawcy, zwykle procent od wartości sprzedaży lub stała kwota za przekierowanie.
 • Sieć afiliacyjna. System internetowy umożliwiający natychmiastową współpracę reklamodawców z wydawcami w modelach rozliczanych za efekty.

Jak działa marketing afiliacyjny?

Proces rozpoczyna się, gdy reklamodawca decyduje się uruchomić dobry program afiliacyjny i postanawia dołączyć do sieci afiliacyjnej. Wydawcy dołączają do programu, otrzymując unikalne narzędzia i funkcje, które mogą umieszczać na swoich stronach internetowych, blogach, social mediach itp. Gdy potencjalny klient klika w narzędzie promujące, np. link afiliacyjny i dokonuje zakupu lub wykonuje inną zdefiniowaną akcję (np. wypełnienie formularza), wydawca otrzymuje prowizję ustaloną w warunkach programu (modelu rozliczeń). Korzyści uczestnictwa są obustronne.

Rola reklamodawcy w sieci afiliacyjnej

Sieć afiliacyjna – jak zostać reklamodawcą w afiliacji?

Rola reklamodawcy w sieci afiliacyjnej polega na zdefiniowaniu warunków modelu rozliczeń, w tym stawek prowizyjnych, typów akceptowalnych akcji marketingowych i kryteriów śledzenia sprzedaży. Reklamodawcy muszą także dostarczyć wydawcom narzędzia reklamowe, takie jak bannery, kopie reklamowe i inne zasoby, które ułatwiają promocję produktów/usług. Ponadto, reklamodawcy odpowiadają za monitorowanie efektywności współpracy, optymalizację działań i wypłatę prowizji wydawcom.

Dlaczego warto zostać reklamodawcą w sieci afiliacyjnej? Największe korzyści

Sieć afiliacyjna oferuje reklamodawcom szereg znaczących korzyści współpracy, które mogą przyczynić się do wzrostu ich biznesu.

Korzyści dla reklamodawców:

 • Zwiększenie zasięgu. Wydawcy, korzystając ze swoich stron internetowych, blogów czy kanałów w mediach społecznościowych, mogą dotrzeć do nowych, często niszowych grup odbiorców, do których trudno dotrzeć tradycyjnymi kanałami marketingowymi.
 • Wzrost wiarygodności marki. Produkty promowane przez renomowanych wydawców mogą korzystać ze zbudowanej przez nich wiarygodności i zaufania wśród ich odbiorców, co może   pozytywnie wpłynąć na percepcję marki i korzyści dla reklamodawcy.
 • Elastyczność kampanii. Sieć afiliacyjna pozwala na łatwe skalowanie działań w górę lub w dół, adaptując kampanie do zmieniających się potrzeb biznesowych i rynkowych bez znacznych inwestycji początkowych.
 • Dostęp do danych analitycznych. Sieci afiliacyjne oferują zaawansowane narzędzia i funkcje analityczne i ogromną sieć wydawców afiliacyjnych, które umożliwiają optymalizację kampanii w czasie rzeczywistym i dokładne mierzenie ROI.

Dołącz do sieci afiliacyjnej webeAds i zyskaj dostęp do ekskluzywnych narzędzi do zwiększania sprzedaży!
Kliknij tutaj i odkryj więcej
WYPRÓBUJ ZA DARMO

Modele CPS, CPA, CPL – zalety sieci

Afiliacja jest oparta na modelu wynagrodzenia za efekt (CPS, CPA, CPL), co oznacza, że reklamodawcy płacą wydawcom tylko za rzeczywiste wyniki, takie jak sprzedaż produktów lub generowanie leadów. To minimalizuje ryzyko i zapewnia, że budżet marketingowy jest wykorzystywany w najbardziej efektywny sposób.

Model CPS

Cost Per Sale (CPS) w afiliacji jest modelem wynagradzania wydawców w zamian za promowanie na swojej stronie produktów reklamodawcy. W ten sposób reklamodawca płaci wyłącznie za reklamę, która przyniosła korzyści ze sprzedaży.

Model CPA

Cost Per Action (CPA) jest modelem rozliczeniowym w sieci afiliacyjnej, gdzie reklamodawca płaci prowizję za konkretną akcję wykonaną przez użytkownika, np. zakup produktu, wypełnienie formularza czy rejestrację na stronie.

Model CPL

Cost Per Lead (CPL) jest sposobem rozliczania kampanii promocyjnych online, w którym reklamodawca płaci prowizję za dostarczenie leada lub wykonanie konkretnej akcji:

 • zapis do newslettera,
 • wypełnienie formularza,
 • zapis na szkolenie, webinar lub live,
 • pobranie ebooka, audiobooka lub aplikacji,
 • zapis na jazdę lub lekcję próbną,
 • zakup usługi w modelu subskrypcyjnym.

Statystyki demonstrujące korzyści współpracy w afiliacji

Raport „The State of Affiliate Marketing”

Według danych z raportu „The State of Affiliate Marketing” firmy IAB (Interactive Advertising Bureau), globalne wydatki na marketing afiliacyjny osiągnęły prawie 12 miliardów dolarów w roku 2022, co potwierdza jego rosnącą popularność jako narzędzia marketingowego.

Raport „The State of Affiliate Marketing: Benchmark (2023)”

Według raportu „The State of Affiliate Marketing: Benchmark Report (2023)” Influencer Marketing Hub, przemysł oprogramowania do marketingu afiliacyjnego zebrał ponad 216 milionów dolarów między 2020 a 2022 rokiem, co świadczy o rosnącej wartości i zaufaniu w tę formę marketingu​.

Pierwsze kroki w sieci afiliacyjnej jako reklamodawca

Decyzja o dołączeniu do świata sieci afiliacyjnej jest pierwszym krokiem ku zwiększeniu zasięgu i efektywności sprzedaży Twojej firmy. Jednakże, aby ten krok był skuteczny, niezbędne jest strategiczne podejście do wyboru odpowiedniej sieci afiliacyjnej oraz dokładne zaplanowanie i implementacja kampanii.

Jak wybrać odpowiednią sieć afiliacyjną?

Wybór sieci afiliacyjnej może mieć znaczący wpływ na sukces Twoich działań marketingowych. Zanim podejmiesz decyzję, warto rozważyć kilka istotnych aspektów.

 • Poszukaj sieci afiliacyjnej z dobrą reputacją, która jest znana z efektywnego zarządzania dobrymi programami afiliacyjnymi i ma pozytywne recenzje od innych firm. Długotrwała obecność na rynku może być wskaźnikiem solidności i niezawodności.
 • Upewnij się, że sieć specjalizuje się lub posiada doświadczenie w Twojej branży. Sieci afiliacyjne skoncentrowane na określonych niszach mogą oferować bardziej dedykowane zasoby i lepsze zrozumienie specyficznych potrzeb Twojej działalności.
 • Oceń, jakie narzędzia analityczne i technologiczne oferuje sieć afiliacyjna. Zaawansowane systemy śledzenia i analizy są kluczowe do monitorowania wyników kampanii i optymalizacji działań.
 • Dobra sieć afiliacyjna powinna oferować solidne wsparcie techniczne oraz pomoc merytoryczną. Możliwość skorzystania z pomocy doświadczonych affiliate managerów może znacznie ułatwić prowadzenie skutecznych kampanii.

Zarejestruj się w webeAds i zyskaj dostęp do ekskluzywnych narzędzi do zwiększania sprzedaży!
Kliknij tutaj i odkryj więcej
CHCĘ DOŁĄCZYĆ

Jak skonstruować ofertę, która przyciągnie i zmotywuje twórców treści?

Stawki prowizji są często głównym kryterium, na podstawie którego wydawcy wybierają dobry program do promocji. Oferowanie konkurencyjnych stawek jest zatem niezbędne do utrzymania przewagi rynkowej. Jednakże, istotne jest również utrzymanie równowagi między atrakcyjnością prowizji a rentownością programu. Aby skutecznie przyciągnąć i zachęcić wydawców należy przedstawić im korzyści uczestnictwa. Prowizje muszą być konkurencyjne w stosunku do innych europejskich programów w tej samej branży. Wyższe stawki mogą skutecznie przyciągnąć topowych wydawców, którzy mają duży wpływ na swoje audytorium.

Jasno określone i zrozumiałe zasady najlepszego programu są kluczowe

Wydawcy muszą dokładnie wiedzieć, kiedy i jak będą wynagradzani, jakie działania są prowizyjne oraz jakie są zasady dotyczące np. zwrotów i reklamacji. Oferowanie wysokiej jakości materiałów promocyjnych oraz wsparcia technicznego i marketingowego może znacząco podnieść atrakcyjność programu. Dostarczanie gotowych banerów, szablonów email, treści na blogi czy analiz efektywności kampanii to tylko niektóre z narzędzi, które mogą zwiększyć efektywność działań wydawców w sieci afiliacyjnej. Programy motywacyjne, takie jak korzyści ze współpracy za najlepsze wyniki np.: konkursy z nagrodami czy dodatkowe premie za przekroczenie określonych progów sprzedażowych mogą znacznie zwiększyć zaangażowanie wydawców.

Inwestując w afiliację, inwestujesz w przyszłość swojej firmy. Dzięki odpowiedniemu podejściu i wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi, jesteś w stanie nie tylko zwiększyć swoje przychody, ale również wzmocnić pozycję marki na rynku. Zapamiętaj, że w afiliacji, jak w każdym aspekcie biznesu, kluczowe jest ciągłe doskonalenie i adaptacja do zmieniającego się otoczenia.

Jakie największe korzyści można zaoferować wydawcom, aby maksymalizować ich skuteczność?

Narzędzia marketingowe:

 1. Linki i kody trackingowe. Zapewnienie wydawcom łatwego dostępu do spersonalizowanych linków trackingowych, które umożliwiają śledzenie źródła ruchu i sprzedaży, jest podstawą. Kody te powinny być łatwe do wstawienia na stronach internetowych, blogach czy mediach społecznościowych.
 2. Banery i materiały wizualne. Dostarczanie gotowych grafik, banerów reklamowych różnych rozmiarów oraz innych materiałów wizualnych pomaga w zachowaniu spójności marki oraz zwiększa atrakcyjność ofert w oczach odbiorców.
 3. Widgety i pluginy. Narzędzia te można łatwo zintegrować z różnymi platformami, co umożliwia wydawcom personalizację i automatyzację wyświetlania produktów na ich stronach.
 4. Generatory treści. Automatyczne generatory opisów produktów, sugestii contentowych, które wydawcy mogą wykorzystać w swoich artykułach, newsletterach czy postach.

Sieć afiliacyjna – jak zostać reklamodawcą w afiliacji? Podsumowanie

Jeśli zdecydujesz się dołączyć do sieci afiliacyjnej, otworzysz drzwi do nowych możliwości rozwoju i zwiększenia zasięgu swojej marki. Współpraca z doświadczoną siecią wydawców afiliacyjnych w najlepszych programach afiliacyjnych to efektywność współpracy, która pozwala na dotarcie do nowych klientów i generowanie wartościowych konwersji, jednocześnie optymalizując koszty działań marketingowych. Aby maksymalnie wykorzystać swój potencjał w sieci afiliacyjnej, istotne jest zbudowanie mocnych relacji z wydawcami i ciągłe monitorowanie wyników kampanii. Podsumowując, afiliacja to nie tylko kolejny kanał sprzedaży, ale strategia, która wymaga zaangażowania i odpowiedniego podejścia.

Przeczytaj również:

Pozycjonowanie sklepów i afiliacja – zyskowne połączenie

Jak skutecznie wypromować sklep internetowy w 2024 roku?

Marka własna: Praktyczny przewodnik dla przedsiębiorców